Nasıl Yapılır?

Mus2 mikrotonal nota yazım programında sıklıkla kulanılan özellikleri, hakkında çok soru sorulan işlemleri aşama aşama açıklayan, öğretici yazılar.

Peşrev, saz semailerinin seslendirmeye uygun şekilde yazılması

7 Mayıs 2021

Akış olarak Geleneksel Türk Müziği’ni seçin. Teslimin başına Senyo, sonuna Son işareti koyun. 2., 3. Ve 4. hanelerin sonuna birer Senyo koyun.

Yazıya Git

Donanıma istenilen arızaların eklenmesi ve silinmesi

22 Ocak 2021

Donanıma arıza eklemek için yeni bir akort oluşturun, akordun donanımına istediğiniz arızaları atayın ve bu akordu notanıza uygulayın.

Yazıya Git

2 koma si bemolü Mus2’de nasıl seslendirebilirim?

2 Aralık 2020

Bağlamada sıklıkla kullanılan 2 koma Si bemolü Mus2’de seslendirmek için, yeni bir akort oluşturun, oluşturduğunuz akorttaki Si sesini 2 koma pesleştirin ve bu akortu, notanıza atayın.

Yazıya Git

Transpoze edilen notanın donanımındaki arızaların düzenlenmesi

12 Ekim 2020

Bu yazıda notanızı bir başka sese transpoze ettiğinizde (göçürdüğünüzde) donanımdaki arızaları nasıl ayarlayacağınızı anlatıyoruz.

Yazıya Git

Yazılan notanın farklı enstrumanlarla seslendirilmesi

28 Eylül 2020

Mus2’de yazılmış bir nota farklı enstrumanlarla nasıl seslendirilir, birden fazla enstrumanla nasıl seslendirilir?

Yazıya Git

Bir ölçünün sonundan yeni satıra geçmek

23 Temmuz 2020

Mus2’de yeni bir satır başlatmak için ‘Ölçü aracı’nı ve ardından ‘Satır Başı aracını’ seçin. Satır başı yapmak istediğiniz ölçüye tıklayın.

Yazıya Git

Yazılan notanın istenilen perdenen seslendirilmesi

29 Mayıs 2020

Mus2’nin en güçlü yönlerinden biri, yazdığınız notaları istediğiniz seslerden, doğru entonasyonla seslendirebilmesi. Üstelik bunu yapmak da çok kolay.

Yazıya Git

Yazılan notanın başka bir sese transpoze edilmesi

26 Mayıs 2020

Mus2’de, yazdığınız notayı birkaç basit adımda başka bir sese transpoze edebilirsiniz. Notaları seçin, porte üzerinde kaydırın ve arızalarını ayarlayın.

Yazıya Git

Mus2’de Nota Başlığının Düzenlenmesi, Gizlenmesi ve Gösterilmesi

17 Nisan 2020

Mus2’de Nota başlığının düzenlenmesi, nota başlığının tamamen kaldırılması ve geri getirilmesi, nota başlığı için ayrılan boşluğun düzenlenmesi.

Yazıya Git

MacOS’te araç çubuğu görüntü probleminin giderilmesi

24 Mart 2020

Mac’te Mus2’yi çalıştırdığımda üst menü bölümünün görünümünde bir problem oluyor. Mac’te Mus2’yi kullanmak için ne yapmak gerekiyor?

Yazıya Git

Mus2’de Tartım değiştirme

24 Şubat 2020

Mus2’de tartım değiştirmek için Ana gruptan “Donanım ve Tartım”ı, Alt gruptan “Tartım”ı seçin ve tartımını değiştirmek istediğiniz ölçüye tıklayın.

Yazıya Git