Keşfet

Mus2 kısa tanıtım videosunu izleyin

Türk makam müziği, mikrotonal müzik ve klasik Batı müziği için nota yazım uygulaması

Mus2, Türk makam müziği, mikrotonal müzik ve klasik Batı müziği eserlerinin notaya alımı için tasarlanmış olan, sade ve kolay anlaşılır bir müzik yazılımı. Diğer nota yazım programlarında yapılması ancak uzun uğraşlar sonucunda mümkün olan işleri, Mus2 ile yapmak çok kolay.

Mikrotonal

Mus2, Batı müziğinde kullanılan 12 Ton Eşit Tamperaman sisteminin dışında, Türk müziğindeki 53-TET ve benzeri alternatif ses sistemleriyle de çalışabilecek şekilde tasarlandı.

Mus2’de portelerdeki çizgilerin ve boşlukların hangi frekansları ifade ettiğini, doğrudan Hertz olarak veya dizinin ilk perdesine göre, ister sent cinsinden, ister kesirli bir oran olarak belirleyebilirsiniz. Üstelik bir dizi içinde istediğiniz sayıda perde tanımlamak mümkün.

Özelleştirilebilir Arızalar

Alternatif ses sistemleri, alternatif arıza işaretleri gerektirebilir. Vektör grafik dosyalarında ve fontlarda bulunan simgeleri, Mus2’ye aktararak kendi arıza işaretlerinizi tanımlayabilirsiniz.

Müzikal değerleri ve yerleşimleri kolaylıkla ayarlanabilen bu işaretler, hem notalarla birlikte, hem de ölçülerin donanımında kullanılabilir.

Çalışma kolaylığı için, Klasik Türk Musikisi ve Türk Halk Müziğinde kullanılan işaretlerle çeyrek ton arızaları Mus2’de önceden tanımlı.

Çalgı Örnekli Seslendirme

Notaya aldığınız müziği, akustik ve elektronik çalgı sesleriyle, doğru perdeleri duyarak dinleyebilirsiniz. Mus2 icra sırasında sayfa üzerindeki artikülasyon, süsleme, nüans vb. simgeleri de dikkate alıyor.

Doğru entonasyonla seslendirmede, MIDI temelli çözümlerde rastlanan polifoni (aynı anda çalınabilecek nota sayısı) sınırlamaları Mus2’de bulunmuyor. Diğer müzik yazılımlarının ses işleme özelliklerine ihtiyaç duyduğunuzda da, notanızı MIDI, Wave ve AIFF formatlarında dışarı aktarabilirsiniz.

Mikrotonal MIDI Kayıt

Bilgisayarınıza bir klavye veya MIDI uyumlu başka bir çalgı bağlayın ve istediğiniz ses sisteminde kayıt yapın. Klavyenizdeki her tuşu herhangi bir perdeyle ilişkilendirebilir; Mus2’nin mikrotonal seslendirme sistemi sayesinde, müzik çalarken doğru perdeleri duyabilirsiniz.

Kaydı bitirip gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra, notaları kopyalayıp nota kağıdındaki herhangi bir porteye yapıştırmak yeterli.

Kolay Kullanım

Mus2’de nota yazım araçları, ekranın sol kenarındaki araç şeridinde, her zaman elinizin altında. Araç şeridi, sadece kullandığınız araç için gerekli olan seçenekleri göstererek karmaşayı önlüyor. Notasyon simgeleri sayfaya eklendiğinde de, yerleşim otomatik olarak belirleniyor.

Mus2’yi aynı özellikler ve arayüzle, hem Windows hem de Mac OS X işletim sistemleriyle kullanabilirsiniz.

SymbTr

SymbTr Türk makam müziği nota koleksiyonu, CompMusic araştırma projesi kapsamında sunulan ve 2000’den fazla eserin notasını içeren bir arşivdir. Mus2’nin 2.x ve sonraki sürümleri ile arşivi bilgisayarınıza indirebilir ve içindeki eserleri açıp çalışabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

Mus2’nin tüm özelliklerini* ücretsiz ve süresiz olarak deneyebilirsiniz. Mus2 ile hazırlanmış olan notaları, Mus2’nin deneme sürümüyle görüntülemek ve dinlemek her zaman ücretsiz olacak.

* Mus2 deneme sürümünde dosya kaydetmek ve basım ile ilgili sınırlamalar bulunur. Ayrıntılar için Kullanım Kılavuzuna başvurun.