Türk Müziği ve Batı Müziği için Nota Yazma Programı: Mus2

Günümüzde müzikle uğraşanlar için pek çok nota yazma programı seçeneği var. Bu yazılımlar sayesinde kolaylıkla nota yazabiliyoruz. Ancak önce yazılımı tanımamız, öğrenmemiz gerekiyor. Bu da zaman ve emek demek. Bu yüzden nota yazma programı seçerken tercihimizi bilinçli yapmamız ve ihtiyacımıza uygun yazılımı tespit etmemiz önem kazanıyor.

Bu yazıda Mus2’yi diğer yazılımlardan ayıran özelliklerden bahsedecek ve böylece ihtiyacınız çerçevesinde değerlendirmenizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Mus2 nota yazma programı hakkında

Mus2, yazının başında da ifade ettiğimiz gibi Türkiye’nin ilk ve tek nota yazma programıdır. 100% yerli ekiple ve imkanlarla geliştirilmiştir. Türk Makam Müziği, Türk Halk Müziği, mikrotonal müzik ve Klasik Batı Müziği notalarını yazmak, seslendirmek ve çıkış almak için yapılmış bir uygulamadır.

Mus2 Türkiye’de 77 ilde ve dünyada 47 ülkede kullanılmaktadır. Eğitim kurumlarında bir eğitim aracı olarak yer bulmaktadır.

Ücretsiz deneme sürümü

Mus2’nin deneme sürümünde bir zaman sınırlaması, herhangi bir nota yazımı kısıtlaması yoktur. Deneme sürümünde çalışmaların kaydedilmesi, yazdırılması ve belirli formatlarda dışarı aktarılması mümkün değildir. Ücretsiz deneme sürümünü Mus2 indirme sayfasından edinebilirsiniz.

Türk Müziği’ne has işaretler

Mus2 ile Türk Makam Müziği ve Türk Halk Müziği’ne has işaretleri kolaylıkla yazabilir ve doğru şekilde seslendirebilirsiniz.

Mus2’de Türk Müziği başroldedir. Diğer tüm nota yazma programları Batı Müziği temel alınarak yapılmıştır. Türk Müziği’ne has işaretleri ve notaları yazmak bir kısmında mümkün değilken, bir kısmında da ancak bazı eklentiler yükleyip karmaşık ayarlar yaparak mümkün olmaktadır. Bu yazılımlarda notanızın doğruya yakın bir şekilde seslendirilmesi ise başlı başına bir problemdir. Finale, Musescore, Sibelius gibi popüler programlarda çalışanlar ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaklardır.

Mus2, Türk Müziği seslerini yazacak ve akışına uygun şekilde, doğru perdelerle seslendirecek şekilde tasarlanmış tek nota yazma programıdır.

Sadullah Ağa'nın hicazkar bestesinin ilk satırı
Mus2, Türk Müziği seslerini yazacak ve akışına uygun şekilde, doğru perdelerle seslendirecek şekilde yapılmış tek nota yazma programıdır.

Makam, donanım oluşturma

Mus2, çok sayıda makam ve bu makamlara ait donanımlarla birlikte sunulmaktadır. Ancak siz de dilediğiniz makamı, donanımı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz yeni donanımı başka eserlerde kullanmak için kaydedebilirsiniz.

"Akort" ekranı "Donanım" sekmesinde arıza işaretleri. İmleci 2 koma bemol işaretinin üzerinde bekletince "2-comma Flat (-45.28c)" yazıyor.
“Akort” ekranı “Donanım” sekmesinde arıza işaretleri. İmleci 2 koma bemol işaretinin üzerinde bekletince “2-comma Flat (-45.28c)” yazıyor.

Arıza sesleri kulağınıza en uygun şekilde ayarlanması

Mus2, Türk Müziği’ne has arıza işaretlerinin, perdelerinin seslendirmesinde ayrıntılı araştırmalar sonucu hassasiyetle tespit edilmiş frekanslar kullanmaktadır. Ancak Türk Müziği’nde perdelerin sabit olmaması icracının yorumunu önemli, bazen de zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple Mus2, kullanıcının tüm seslere, arızalara müdahale edebileceği, hatta yeni arızalar ekleyebileceği şekilde tasarlanmıştır. Programı hiç bir sesi değiştirmeden kullanabileceğiniz gibi, bazı sesleri, arızaları kulağınıza daha doğru gelecek şekilde ayarlayarak da çalışabilirsiniz.

Klasik Batı Müziği gibi çok sesli eserlerin notaya alınması

Mus2 öncelikle Klasik Türk Müziği ve Türk Halk Müziği eserlerini yazmak ve seslendirmek konusundaki bir açığı kapatmayı hedeflemiştir. Ancak Klasik Batı Müziği gibi çok sesli eserleri notaya almak ve seslendirmek konusunda da profesyonel bir yazılımdır.

Eserlerin görsel ve/veya işitsel olarak transpoze edilmesi

Mus2’nin en güçlü yönlerinden biri, yazdığınız notaları istediğiniz seslerden, doğru entonasyonla, son derece kolay bir şekilde seslendirebilmesidir. Böylece yazdığınız notayı değiştirmeden istediğiniz akorttan seslendirebilirsiniz.

İstediğiniz takdirde notayı kolaylıkla transpoze etmeniz de mümkündür.

Yazdığınız notanın farklı enstrümanlarla seslendirilmesi

Mus2’de yazılmış bir notayı son derece kolay bir şekilde farklı enstrumanlarla veya birden fazla enstrumanla seslendirebilirsiniz. Böylece eseri kanun, ney, ud, tanbur, bağlama, kemençe, keman, piyano, bendir, darbuka, kudüm, tef, sinüs dalgası, testere dişi dalga gibi farklı enstrümanlardan dinleyebilirsiniz.

MIDI cihazlardan giriş yaparak notaya dökülmesi

Mus2 ile, bir MIDI cihazda yapacağınız icrayı uygun mikrotonal işaretlerle notaya aktarabilirsiniz.

Çeşitli formatlarda çıkış alma seçenekleri

Mus2’de yazdığınız notaları,  aiff, wav, mid, SymbTr, bmp, jpg, pdf, png, svg formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

Birinci sınıf teknik destek

Mus2’yi mümkün olduğu kadar kullanımı kolay bir uygulama yapmayı hedefliyoruz. Yine de aklınıza takılan konular, kullanımla ilgili sorular için aşağıdaki kanallardan size destek veriyoruz:

  • Kullanım kılavuzu: Sürekli olarak güncellenen, içeriği geliştirilen bir bilgi kaynağı.
  • Sıkça sorulan sorular: Bazı konular hakkında daha sık soru geliyor. Bu bölüm, böyle soruları cevaplamak için.
  • YouTube kanalımız: Düzenli olarak yeni videolarla zenginleştirmeyi amaçladığımız bir eğitim videoları arşivi.
  • [email protected]: Düzenli olarak kontrol ettiğimiz ve mümkün olan en kısa zamanda dönüş yaptığımız bir eposta adresi.

Kullanıcılarımızın takdiri

Aşağıda, kullanıcılarımızdan gelen pek çok olumlu yorumun üç tanesini paylaşıyoruz. Diğer yorumları görmek için Kullanıcı Yorumları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Programla beraber sanki iki kişi karşılıklı çalıyormuş gibi oluyor, çok keyif alıyorum. Teşekkür ederim. Eminim ki bu şekilde daha çok şevkle çalışacak ve sazda çok daha hızlı ilerleme kaydedeceğim.
Sevgiler, teşekkürler…

Halil Degirmencioglu, Almanya, 24.04.2021


Mus2 ve Mus2Okur uygulamalarını uzun bir süredir kullanıyorum. Türk Müziği’ni keşfetme yolculuğumda birçok konuya ışık tutmuşlardır. Böyle benzersiz ve paha biçilemez uygulamaları hizmete sundukları için uygulamanın araştırılması ve geliştirilmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

İsmail Hakkı Parlak, İzmir, 18.03.2021


İyi günler, Türk Müziğinin geneli üzerine geliştirmiş olduğunuz MUS2 programını büyük bir gurur ve zevkle kullanıyorum.

Uğur Kaya, Üsküdar – İstanbul, 27.02.2021
Kültür ve Turizm Bakanlığı
İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Şefi


Mus2’nin ücretsiz deneme sürümünü indirmek için tıklayın