Nasıl Yapılır?

Mus2 mikrotonal nota yazım programında sıklıkla kulanılan özellikleri, hakkında çok soru sorulan işlemleri aşama aşama açıklayan, öğretici yazılar.

Filters
Reset

Serbest metnin notaya bağlanması

Serbest metni başka bir nesneye zincirle aracını kullanarak serbest metinleri bir nota veya başka bir nesneye bağlayabilirsiniz.

Nota Yazımı

Notaya usul vuruşlarının eklenmesi

Mus2’de notanıza usul vuruşları eklemek için iki çizgili yeni bir porte ekleyip bir ritim anahtarı kullanabilirsiniz.

Nota Yazımı, Porte, Tartım

2 koma si bemolü Mus2’de nasıl seslendirebilirim?

Bağlamada sıklıkla kullanılan 2 koma Si bemolü Mus2’de seslendirmek için, yeni bir akort oluşturun, oluşturduğunuz akorttaki Si sesini 2 koma pesleştirin ve bu akortu, notanıza atayın.

Akort, Arızalar, Donanım, Nota Yazımı, Seslendirme

Bir ölçünün sonundan yeni satıra geçmek

Mus2’de yeni bir satır başlatmak için ‘Ölçü aracı’nı ve ardından ‘Satır Başı aracını’ seçin. Satır başı yapmak istediğiniz ölçüye tıklayın.

Nota Yazımı, Ölçü

Yazılan notanın istenilen perdenen seslendirilmesi

Mus2’nin en güçlü yönlerinden biri, yazdığınız notaları istediğiniz seslerden, doğru entonasyonla seslendirebilmesi. Üstelik bunu yapmak da çok kolay.

Akort, Nota Yazımı, Seslendirme, Transpoze

Yazılan notanın başka bir sese transpoze edilmesi

Mus2’de, yazdığınız notayı birkaç basit adımda başka bir sese transpoze edebilirsiniz. Notaları seçin, porte üzerinde kaydırın ve arızalarını ayarlayın.

Nota Yazımı, Transpoze

Mus2’de Tartım değiştirme

Mus2’de tartım değiştirmek için Ana gruptan “Donanım ve Tartım”ı, Alt gruptan “Tartım”ı seçin ve tartımını değiştirmek istediğiniz ölçüye tıklayın.

Nota Yazımı, Tartım