2 koma si bemolü Mus2’de nasıl seslendirebilirim?

Bağlamada sıklıkla kullanılan 2 koma si bemolü Mus2’de seslendirmek için:

Adım adım inceleyelim:

Mus2’de yeni bir akort oluşturun

Simge çubuğunda yer alan Akort düğmesine tıklayın. Akort penceresi açılacaktır.

Açılan pencerenin sol alt köşesindeki Ekle düğmesine tıklayın. Soldaki sütunda yer alan akort listenize Yeni Akort isminde bir akort eklenecektir.

Listeden Yeni Akort‘u bulun ve seçin. İsim kutusuna istediğiniz bir ismi yazın. Ben 2 koma si bemol olarak isimlendireceğim.

Si sesinine 2 koma bemol arızasına atayın

Pencerenin üst tarafında yer alan dört sekmeden (Bilgi, Perdeler, Donanım MIDI Tuş Ekleme) Donanım‘ı seçin. Bu sekmede  donanıma yerleştirilecek arıza işaretleri yer alıyor. İmlecimizi bu işaretler üzerinde bir süre tuttuğumuzda ise arızanın ismi ve sent cinsinden değeri gösteriliyor. İşte bu değeri kullanabiliriz. İmleci iki koma bemol işareti üzerinde tuttuğunuzda “2-comma Flat (-45.28c)” yazacaktır.

"Akort" ekranı "Donanım" sekmesinde arıza işaretleri. İmleci 2 koma bemol işaretinin üzerinde bekletince "2-comma Flat (-45.28c)" yazıyor.
“Akort” ekranı “Donanım” sekmesinde arıza işaretleri. İmleci 2 koma bemol işaretinin üzerinde bekletince “2-comma Flat (-45.28c)” yazıyor.

Burada 2 koma bemol (2-comma Flat) işaretini seçip portede Si çizgisine tıklayarak donanıma yerleştirin. Eğer yanlış yere koyarsanız işaretlerin bulunduğu kutunun en başında yer alan Silgi ile silip düzeltebilirsiniz.

2 koma bemol işaretini Si çizgisi üzerine koyduktan sonra, Tamam‘a tıklayarak pencereyi kapatın.

iki koma bemol arızasının si çizgisine yerleştirilmesi
İki koma bemol arızasını Si çizgisi üzerine yerleştirin

Yeni akortun notaya uygulayın

Nota yazım ekranında önce Donanım ve Tartım aracını, sonra da Akort ve Donanım alt aracını seçin. Bu araçla notanızın ilk ölçüsünün donanım bölümüne tıklayın. Açılan panelde yeni akortunuzun ismini bulun, seçin ve Değiştir’e tıklayarak paneli kapatın.

Notayı seslendirdiğinizde Si’lerin iki koma pes basıldığını duyabilirsiniz.

 

Kaynaklar

  1. Mus2 Kullanma Kılavuzu, Akort Tanımlama sayfası
  2. Mus2 Kullanma Kılavuzu, Akort > Donanım sayfası
  3. Mus2 Kullanma Kılavuzu. Nota Yazımı > Donanım sayfası