Sayfa Düzeni

⌘K
  1. Başlangıç
  2. Kılavuz
  3. Mus2 Kullanım Kılavuzu
  4. Yerleşim
  5. Sayfa Düzeni

Sayfa Düzeni

Yerleşim penceresinin Sayfa Düzeni sayfasında, notanın baslık alanı, portelerin genel boyutu ve ek sayfa sayısı ile ilgili ayarları değiştirebilirsiniz.

"Nota" menüsünden "Yerleşim"in seçilmesi
“Nota” menüsünden “Yerleşim”in seçilmesi
Mus2 Yerleşim ekranı, Sayfa Düzeni sekmesi
Mus2 Yerleşim ekranı, Sayfa Düzeni sekmesi

Başlık alanı

Başlık alanı, ilk sayfanın üst bölümünde, portelerden önce yer alan bölümü kapsar. Bu bölümde eserin başlığı, alt başlığı, bestecisi, güftecisi, makamı ve usulünün gösterildiği alanlar bulunur. Portelerden önce bırakılan boşluğu, Boy kutusunda santimetre cinsinden belirleyebilirsiniz.

Başlık, alt başlık, besteci, güfteci, makam ve usulün alanlarının görünmesi için, ilgili kutuları işaretleyin. Bu alanlardan herhangi birini gizlemek için, ilgili kutudaki işareti kaldırın.

Eser bilgilerini değiştirmek için araç çubuğundaki Metin aracının Serbest Metin seçeneğini kullanın (bkz. Serbest Metin).

Başlık alanı ve eser bilgilerinin düzenlenmesiyle ilgili ek bilgi için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Porte Ölçeği

Portelerin genel boyutunu, Porte Ölçeği kutusundaki oran ile belirleyebilirsiniz. %100’den büyük oranlar, portelerin daha büyük görünmesini; %100’den küçük oranlar da portelerin daha küçük görünmesini sağlar.

Ölçü Numaraları

Satırların başında ölçü numaralarının görünmesi için Ölçü Numaralarını Göster kutusunu işaretleyin.

Sayfa Numaraları

Sayfa numaralarının görünmesi için Sayfa Numaralarını Göster kutusunu işaretleyin.

Ek sayfa

Mus2, notaların sayfa üstündeki yerleşimini ve dolayısıyla kullanılan sayfa sayısını otomatik olarak belirler. Eserin sonunda, bilgi eklemek gibi sebeplerle ek sayfalara ihtiyaç duyarsanız, Ek Sayfa kutusundaki sayıyı artırın.

Bu sayfa size yardımcı oldu mu? Hayır 2 Evet 1

Biz yardımcı olabilir miyiz?