Sürüm 2.1.6’daki Yenilikler

⌘K
  1. Başlangıç
  2. Kılavuz
  3. Mus2 Kullanım Kılavuzu
  4. Sürüm Notları
  5. Sürüm 2.1.6’daki Yenilikler

Sürüm 2.1.6’daki Yenilikler

Farklı seslerde kullanılan notaların renkli gösterilmesi

Notadaki farklı seslerin değişik renklerle görterilmesi.
Notadaki farklı seslerin değişik renklerle görterilmesi.

Mus2’de farklı sesler için notalar yazılmasına imkân tanınmaktadır. Bu da araç şeritlerinin en altında bulunan araç içinden ses numarası seçilerek yapılabilmektedir.

Araç şeritlerinin en altındaki ses numarası seçenekleri
Ses numarası seçenekleri

Önceki sürümlerde, ses seçimi yapıldıktan sonra nota porteye yerleştirildiğinde hangi ses olursa olsun hepsi siyah olarak görünmekteydi. Esere bakıldığında farklı sesler ayırt edilemediği için ve yukarıdaki gruptan doğru ses seçilmemişse ilgili notada değiştirme, silme vb işlemlere izin verilmediğinden kullanım zorluğu yaşanıyordu. Artık bu sürümde ve isteğe bağlı olarak sesler, kendi renkleri ile sayfada gösterilmektedir. Renkli ya da hepsinin siyah görünmesi seçeneği ise, ayarlar ekranında, “Nota Rengi” ile sağlanabilmektedir. Değişikliğin geçerli olması için programdan çıkıp yeniden girilmesi gerekir.

Ayarlar ekranındaki "Nota Rengi" seçeneği ile farklı seslerin renkli ya da hepsinin siyah görünmesini sağlayabilirsiniz.
Ayarlar ekranındaki “Nota Rengi” seçeneği ile farklı seslerin renkli ya da hepsinin siyah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ahenk Listesi

Akort ekranının sol tarafında ön tanımlı akortlar listesi bulunmaktadır. (Burada mavi renkli satır, çalışılan eserin akortunu göstermektedir.) Listeye ekleme, silme yapılabildiği gibi mevcutlardan bir tanesi referans alınarak kopyalanıp çoğaltılabilmektedir.

Mus2'de akort kopyalama
Akort kopyalama

Kopyalama için yukarıdaki seçenekler sunulmuştur. Bunlardan, “Ahenk ile Kopyala” seçeneğinde sadece isimler görünüyorken, yeni sürümde aşağıdaki gibi bir tablo halinde gösterilir şekilde değiştirilmiştir. Böylece, Perdeler ekranında değişiklikler yapılmak istendiğinde bu tablodaki sayılardan da yararlanılabilmesi sağlanmıştır.

Ahenk ile kopyalama tablosu
Ahenk ile kopyalama tablosu

Sayfa No

Yerleşim ekranına, “Sayfa Numaralarını Göster” seçeneği eklenmiştir. Bu kutu, onaylı olduğu takdirde sayfa numaraları gösterilecektir.

Sayfa Numaralarını Göster kutusu onaylanarak sayfa numaraları gösterilebilir.
Sayfa Numaralarını Göster kutusu onaylanarak sayfa numaraları gösterilebilir.

Aktar

Deneme sürümünde dosya menüsü altında bulunan Aktar seçenekleri içindeki bazı aktarımların yapılması engellenmiştir.

Bu sayfa size yardımcı oldu mu? Hayır Evet 1

Biz yardımcı olabilir miyiz?