Sürüm 3.2.1'deki Yenilikler

⌘K
  1. Başlangıç
  2. Kılavuz
  3. Mus2 Kullanım Kılavuzu
  4. Sürüm Notları
  5. Sürüm 3.2.1’deki Yenilikler

Sürüm 3.2.1’deki Yenilikler

Portelerde seslendirmenin açılıp kapatılabilmesi

Mus2’de bir eser için çoklu porte oluşturmak ve her porte için ayrı çalgı seçmek mümkündür. Örneğin, biri eser için biri de usul için olmak üzere iki portreli bir dosya oluşturulabilir.

Mus2’de bir eser için çoklu porte oluşturmak ve her porte için ayrı çalgı seçmek mümkündür.
Mus2’de bir eser için çoklu porte oluşturmak ve her porte için ayrı çalgı seçmek mümkündür.

Bu dosyada eser için kanun, usul için bendir çalgısı seçilmiştir. Bir eğitim sırasında bunlardan birini susturarak çalışmayı sürdürme ihtiyacı olabilmektedir. Bu sürüm ile birlikte sadece eser veya sadece usul seslendirmesi yapabilmek mümkün kılınmıştır.

Porte ekranında "Sessiz" onay kutusu
Porte ekranında “Sessiz” onay kutusu

Porte ekranına “Sessiz” onay kutusu eklenmiştir. Bir porte seçildikten sonra onay kutusu tıklandığında artık bu çalgı seslendirilmeyecektir. Bu örnekte bendir susturulmuştur. Böylece herhangi bir (veya çok sesli eserler için birden fazla) portedeki çalgıyı susturarak çalışmaları yürütmek mümkün olacaktır.

Eser Bilgileri ekranında Makam ve Usul alanları

Mus2, 3.1.1 sürümü ile yazılmış eserler için ARŞİV özelliği oluşturulmuştu. Ancak, eser içinde makam ve usul bilgilerinin yazılabileceği bağımsız alanlar bulunmamaktaydı. “Eser Bilgileri” ekranına iki alan eklenmiş oldu.

Eser bilgileri ekranında makam ve usul alanları
Eser bilgileri ekranında makam ve usul alanları

Arşivdeki eserlere ulaşabilmek için artık bu alanlar da kullanılabilecektir. Eser bilgilerindeki bu alanlar, halk müziği eserlerinde de kullanılabilir. Alanların içeriğini kullanıcı kendisine özel olarak belirleyebilir. Mesela, Makam alanına konu bilgisi (ninni, doğa, aşk, vb.), Usul alanına ezgi türü (divan, hoyrat, bozlak, vb.) yazılabilir. Sonrasında yine bu alanlardan filtre ederek istenen türden eserlere kolayca ulaşmak mümkün olacaktır.

Eğer kullanıcı önceki sürümde arşiv dosyasını oluşturduysa eklenen iki yeni alandan dolayı veritabanının güncellenmesi gerekecektir.

Arşiv veritabanı güncellenmeli bildirimi
Arşiv veritabanı güncellenmeli bildirimi

“Ok” seçimi yapıldıktan sonra ekranın sağ alt tarafında bulunan “Arşivi veritabanını güncelle” düğmesi tıklanmalıdır.

Arşiv ekranında "Veritabanını güncelle" düğmesi
Ekrandaki “Arşiv veritabanını güncelle” düğmesi

Arşivdeki eser sayının çokluğuna bağlı olarak program bir süre çalıştıktan sonra iki alan veritabanına eklenmiş olacaktır. Bu alanları görmek için sağ üst köşedeki “Tüm Kolonlar” düğmesi onaylanmalı ve tablo başlıklarının sonuna gidilmelidir.

Arşiv ekranında "Tüm Kolonlar" onay kutusu
Arşiv ekranında “Tüm Kolonlar” onay kutusu

Arzu edildiği takdirde bu kolonlar sol tarafa, uygun görülen başka bir alanın arkasına taşınabilir. Arşiv ekranında kolon değişikliği yapıldıktan sonra programdan çıkmadığı sürece saklı kalmaktadır. Tekrar çalıştırıldığında ilk haline dönmektedir.

Makam ve Usul alanlarını, Yerleşim ekranının Sayfa Düzeni sekmesinde yer alan onay kutularını kullanarak ile eser üzerinde göstermek mümkündür. Başlıkta kullanılan alanlar ayrılan bölüme sığmazsa, Boy alanını büyütebilirsiniz.

Hata gidermeleri

Bir eser ile çalışmak istendiğinde önce Mus2 programını çalıştırıp sonrasında o eseri açma zorunluluğu yoktur. Mus2 ile oluşturulmuş bir eser çift tıklandığında önce program çalışmakta ve arkasından eser açılabilmektedir. İkinci yöntem MAC bilgisayarlarında denendiğinde eser yerine boş bir Mus2 sayfası açılmaktaydı. Bu sürümle sorun giderilmiş oldu.

Bu sayfa size yardımcı oldu mu? Hayır 5 Evet 8

Biz yardımcı olabilir miyiz?